KAMUOYUNA DUYURULUR

KAMUOYUNA DUYURULUR

Kuşadası Tariş arazisi olarak bilinen arsaya ilişkin olarak son günlerde yazılı, görsel ve sosyal medyada vatandaşlarımızı yanıltmak maksadına yönelik olarak yanlış bilgilerin paylaşılmakta olduğu gözlemlenilmektedir. Vatandaşlarımızın doğru bilgiye ulaşma hakları gereği Tariş arazisine ilişkin gerçek bilgilerin tarafımızca bir kez daha açıklanması zarureti doğmuştur.

 

Kamuoyu tarafından Tariş Arazisi olarak bilinen arsa, Kuşadası sahilindeki betonlaşmanın ele geçiremediği tek alandır ve bu yönüyle gelecek nesillere olan borcumuzdur. Söz konusu alanın satışa çıkarılması üzerine, Kuşadası ve gelecek nesiller için taşıdığı bu önem nedeniyle, Büyükşehir Belediyemiz hemen harekete geçmiş ve arsayı toplam 25 milyon TL bedelle kamulaştırılmıştır. Kamulaştırılmadan önceki imar durumu turizm alanı olan bu arsada, 13 bin metrekare otel inşa edilmesi mümkünken Büyükşehir Belediyemiz, vatandaş odaklı katılımcı demokrasi anlayışının bir gereği olarak, bu alanda ne yapılmasını istediklerini bir halkoylaması ile değerli halkımıza sormuştur. Kuşadası’nın gerçek sahipleri olan halkımızın geniş katılımıyla gerçekleştirilen halkoylamasında vatandaşlarımızdan gelen talepler bu arsada yeşil alan, yeraltı otoparkı, meydan ve kültür merkezi yapılması yönünde olmuştur. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyemiz halkımızın tercihlerini ve alanda yeralan koruma altındaki tescilli binaları da kapsayan bir Proje oluşturmuştur. Hazırlanan Projede söz konusu alanda park ve kent meydanı ile kültür merkezi ve Denizcilik Daire Başkanlığı olarak halkımıza hizmet verecek bir bina yer almaktadır. Ayrıca proje alanının altı  yeraltı otoparkı olarak değerlendirilirken koruma altında olan binalar da kafe olacak şekilde restore edilecektir. Halkımızın istekleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan proje Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna sunulmuş ve Kurul tarafından da uygun bulunarak onaylanmıştır. Tariş alanı projesi Kültür Bakanlığında devam etmekte olan prosedürün tamamlanmasının ardından Büyükşehir Belediyemiz tarafından hayata geçirilecektir

 

Kuşadası’nın gözbebeği Tariş alanında farklı beklentileri olanlar şunu unutmamalıdırlar ki Aydın Büyükşehir Belediyesi herşeyin üstünde halkın iradesine saygı duymaktadır. Kuşadası Tariş alanına ilişkin yapılan halkoylamasında halkımız iradesini açık bir biçimde ortaya koymuştur. Demokrasi ve hukuk devletine olan inancımız ve vatandaşlarımızdan aldığımız destek ile Kuşadası Tariş alanında halkımızın bizzat oylarıyla belirledikleri ve istedikleri bu eserler yer alacaktır.

 

Halkımızın bilgilerine saygılarımızla sunarız.

 

|